13.09.2019
Рішення №275дп-19
Про накладення на колишнього Генерального прокурора України Луценка Ю.В. дисциплінарного стягнення

кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів
РІШЕННЯ
№275дп-19
№275дп-19
13 вересня 2019
Київ
Про накладення на колишнього Генерального прокурора України Луценка Ю.В. дисциплінарного стягнення
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Ковальчука О.М, Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях колишнього Генерального прокурора України Луценка Ю.В. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-959дс-134дп-19,
В С Т А Н О В И Л А :
Луценко Юрій Віталійович в органах прокуратури на посаді Генерального прокурора України перебував з 12.05.2016. по 29.08.2019. На теперішній час має статус прокурора Генеральної прокуратури України.
Заохочень та дисциплінарних стягнень не має.
До Комісії 11.07.2019 надійшла дисциплінарна скарга адвоката ОСОБА - 1 про вчинення Генеральним прокурором України
Луценком Ю.В. дисциплінарних проступків.
Цього ж дня вказану скаргу за допомогою автоматизованої системи для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження визначено члену Комісії Архіпову В.І., яким 24.07.2019 прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 11/2/4-959 дс-134 дп-19.
За результатами перевірки членом Комісії Архіповим В.І. 03.09.2019 складено висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях колишнього Генерального прокурора України Луценка Ю.В.
Прокурор Луценко Ю.В. та скаржник належним чином повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.
На засідання Комісії з’явився скаржник ОСОБА – 1. Прокурор Луценко Ю.В. на засідання Комісії не з’явився, однак надіслав листа про надання згоди на розгляд висновку за його відсутності, зауваживши, що він не відноситься до жодної категорії прокурорів, так як не має статусу прокурора у розумінні Закону України «Про прокуратуру».
Зважаючи на висновок про відсутність дисциплінарного проступку та надання згоди на його розгляд без участі прокурора, Комісія дійшла згоди про можливість розгляду цього висновку за відсутності прокурора Луценка Ю.В.
Комісія, заслухавши доповідача – члена Комісії Архіпова В.І., обговоривши висновок про відсутність дисциплінарного проступку та дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, встановила такі обставини.
Із дисциплінарної скарги вбачається, що Генеральний прокурор України Луценко Ю.В., не виконуючи свої службові обов’язки, в порушення вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, ст. ст. 147, 148, 151 Кодексу законів про працю України, ст. 4, п. 4 частини першої ст. 9, частин третіх ст. ст. 19, 73, 77 Закону України «Про прокуратуру», п. п. 7, 9 Положення про преміювання працівників прокуратури, ст. ст. 5, 7 – 10, 15, 27 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, своєчасно не застосовував дисциплінарне стягнення щодо заступника Генерального прокурора України ОСОБА - 1, яке на останнього накладено рішенням Комісії від 16.05.2019 № 154 дп-19, чим вчинив дисциплінарні проступки, передбачені п. п. 1, 6 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру».
На засіданні Комісії заявник ОСОБА - 1 заявив клопотання про долучення до матеріалів дисциплінарного провадження відповіді з Генеральної прокуратури України про те, що Луценко Ю.В. з посади прокурора не звільнявся. Зазначив, що у нього є відомості про те, що Луценком Ю.В. було складено присягу прокурора, однак документ, який би це підтверджував, у нього відсутній.
Луценко Ю.В. був призначений на посаду Генерального прокурора України і відповідно до частини четвертої ст. 41 Закону України «Про прокуратуру» звільнення прокурора з адміністративної посади не припиняє його повноваження прокурора. Згідно зі ст. 15 Закону України «Про прокуратуру» прокурором органу прокуратури є Генеральний прокурор України. Статус прокурора Луценко Ю.В. набув та на теперішній час з органів прокуратури не звільнений.
Крім цього, він заявив клопотання про долучення до матеріалів дисциплінарного провадження роздруківки з Єдиного державного реєстру декларацій про зміни у майновому стані ОСОБА - 2, який за серпень 2019 року отримав 334 000 грн.
Вважає, що Луценко Ю.В. невчасно, а вже вимушено, застосувавши до заступника Генерального прокурора України стягнення відповідно до рішення Комісії, не забезпечив настання негативних наслідків, як того вимагає закон для відповідного прокурора, який допустив грубі порушення закону. Тобто не забезпечив невиплату йому премій за період від початку дії дисциплінарного стягнення та впродовж року.
ОСОБА - 1 попросив розглянути дисциплінарну скаргу у повному обсязі і встановити всі наявні обставини щодо притягнення Луценка Ю.В. до дисциплінарної відповідальності, а також заявив клопотання про надання дозволу на оскарження рішення Комісії до Вищої ради правосуддя, у разі прийняття Комісією рішення про закриття дисциплінарного провадження.
Прокурор Луценко Ю.В. під час дисциплінарного провадження пояснення не надав.
Із пояснення адвоката Луценка Ю.В. ОСОБА - 3 від 09.09.2019 вбачається, що Луценко Ю.В. на теперішній час не має статусу прокурора у розумінні ст. 15 Закону України «Про прокуратуру», не перебуває на будь-якій посаді прокурора та у будь-яких трудових відносинах із прокуратурою не перебуває. З огляду на це вважає, що Луценко Ю.В. не є суб’єктом дисциплінарної відповідальності, а тому вказане провадження підлягає закриттю.
Вивчивши матеріали дисциплінарного провадження, заслухавши учасників засідання, Комісія дійшла висновку, що в діях прокурора Луценка Ю.В. наявні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на таке.
Встановлено, що рішенням Комісії від 16.05.2019 № 154дп-19 заступника Генерального прокурора ОСОБА - 2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та на нього накладено дисциплінарне стягнення у виді догани. Копію вказаного рішення у строки, передбачені Законом України «Про прокуратуру», 21.05.2019 направлено для виконання Генеральному прокурору України.
Разом з тим, в порушення ст. 148 Кодексу законів про працю України колишній Генеральний прокурор України Луценко Ю.В. виніс наказ № 11дц, про накладення на прокурора ОСОБА - 2 дисциплінарного стягнення лише 18.07.2019, тобто через 2 місяці після направлення рішення Комісії до виконання Генеральному прокурору України.
Вивчивши матеріали дисциплінарного провадження, заслухавши доповідача – члена комісії Архіпова В.І., Комісія дійшла висновку, що в діях прокурора Луценка Ю.В. наявні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого п. 1 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на таке.
Комісія виходить з того, що 20.06.2019 Вища рада правосуддя прийняла рішення № 1686/0/15-19 про скасування рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 23.05.2018 № 216дп-18 про закриття дисциплінарного провадження стосовно Генерального прокурора
Луценка Ю.В.
Рішення Вищої ради правосуддя є обов’язковими до виконання, що випливає із системного тлумачення положень статті 35, а також статті 53 Закону України «Про вищу раду правосуддя», яка наділяє Вищу раду правосуддя повноваженнями скасовувати або змінювати рішення Комісії про притягнення або про відмову в притягненні до дисциплінарної відповідальності прокурора, ухвалювати нове рішення щодо (не)притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності. Це означає, що Комісія у своїй подальшій дисциплінарній практиці має враховувати правову позицію Вищої ради правосуддя. У вказаному рішенні Вищої ради правосуддя встановлено, що з урахуванням особливостей, визначених Законом № 1697-VII, трудові відносини за участю прокурорів регулюються також загальними нормами Кодексу законів України про працю. У цьому випадку норми Закону України «Про прокуратуру» є спеціальними, а приписи КЗпП України застосовуються як загальні норми щодо правовідносин, які не врегульовані Законом України «Про прокуратуру». Цей висновок підтверджується також практикою Верховного Суду.
Виходячи із приписів ст. 19, 68 Конституції України, п. 4 ч. 3 ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» в частині строку застосування дисциплінарного стягнення до прокурора слід керуватися загальними нормами законодавства про працю, а саме статтями 147, 148 КЗпП України, а щодо наслідків застосування дисциплінарного стягнення – також ст. 151 КЗпП України.
Як зазначає Вища рада правосуддя, стаття 148 КЗпП України визначає строк для застосування дисциплінарних стягнень, а саме: дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Відповідно до пункту 1 розділу XIII наказу Генеральної прокуратури України від 18.12.2017 № 351 «Про затвердження Положення про організацію кадрової роботи в органах прокуратури» підготовка проекту наказу про застосування до прокурора дисциплінарного стягнення здійснюється кадровим підрозділом відповідної прокуратури у 3-денний строк після надходження рішення Комісії.
Згідно з наказом Генеральної прокуратури України від 15.01.2018 № 2 «Про розподіл обов’язків між керівництвом Генеральної прокуратури України» Луценко Ю.В. залишив за собою загальне керівництво і питання Департаменту кадрової роботи та державної служби.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що Генеральний прокурор у встановленому цим Законом порядку на підставі рішення Комісії приймає рішення про застосування до прокурора Генеральної прокуратури України, прокурора регіональної чи місцевих прокуратур дисциплінарного стягнення або щодо неможливості подальшого перебування їх на посаді прокурора.
Таким чином, на думку Вищої ради правосуддя, Генеральний прокурор Луценко Ю.В. був зобов’язаний і мав реальну можливість у передбачений
ст. 148 КЗпП України місячний строк видати наказ та застосувати до прокурора дисциплінарне стягнення, накладене рішенням Комісії.
Разом з тим, як констатує Вища рада правосуддя, Комісія 23.05.2018, приймаючи рішення № 216дп-18 «Про закриття дисциплінарного провадження щодо Генерального прокурора України Луценка Ю.В.», зробила висновок, що оскільки згідно із чинним Законом настання дисциплінарної відповідальності Генерального прокурора в межах дисциплінарного провадження, яке здійснюється Комісією, неможливе, до вирішення питання про внесення відповідних змін і доповнень до Закону, якими мають бути усунуті зазначені колізії в Законі, Комісія позбавлена можливості здійснювати дисциплінарне провадження щодо Генерального прокурора, а тому прийняла рішення про його закриття. Комісія зазначила, що оскільки згідно із чинним законом настання дисциплінарної відповідальності Генерального прокурора в межах дисциплінарного провадження, яке здійснюється Комісією, не можливе, Комісія позбавлена можливості здійснювати дисциплінарне провадження щодо Генерального прокурора.
З цього приводу Вища рада правосуддя наголошує на тому, що в оскаржуваному рішенні не наведено посилань на приписи законів, які забороняють або унеможливлюють застосування дисциплінарного стягнення до Генерального прокурора. Натомість Комісія вдалася до аналізу стадій дисциплінарного провадження при притягненні прокурора до дисциплінарної відповідальності у світлі положень про юридичну відповідальність і дійшла висновку, що якщо не вбачається можливою реалізація останньої стадії юридичної відповідальності − вжиття конкретних заходів, юридична відповідальність виключається взагалі.
Разом з тим, Законом України «Про прокуратуру» не передбачено закриття дисциплінарного провадження щодо будь-якого прокурора (у тому числі Генерального прокурора) з підстав «неможливості застосувати накладене стягнення» чи «неможливості притягнути до дисциплінарної відповідальності».
Вища рада правосуддя вважає, що зі змісту ст. 19, 68 Конституції України, системного аналізу положень статей Закону України «Про прокуратуру» вбачається, що Комісія не лише має право, але й зобов’язана притягнути Генерального прокурора до дисциплінарної відповідальності як прокурора Генеральної прокуратури України за наявності визначених законом підстав, а в окремих випадках звернутися з відповідним поданням про звільнення Генерального прокурора з адміністративної посади та припинення його повноважень на цій посаді (п. 2 частина 1 ст. 42 Закону України «Про прокуратуру»).
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 9 Закону України «Про прокуратуру» Генеральний прокурор у встановленому цим Законом порядку на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів приймає рішення про застосування до прокурора Генеральної прокуратури України, прокурора регіональної чи місцевих прокуратур дисциплінарного стягнення або щодо неможливості подальшого перебування їх на посаді прокурора.
Таким чином, аналізуючи вищевказані норми законодавства та позицію Вищої ради правосуддя, Комісія дійшла висновку про наявність в діях колишнього Генерального прокурора України Луценка Ю.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру», через пропущення встановленого законодавством місячного терміну на притягнення заступника Генерального прокурора ОСОБА - 2 до дисциплінарної відповідальності на підставі рішення Комісії від 16.05.2019 № 154дп-19. Відповідно до інформації виконувача обов’язків начальника Департаменту кадрової роботи та державної служби Генеральної прокуратури України Дунаса Т.О. від 11.09.2019 № 11/1/1-1865вих-19, звільнення прокурора з адміністративної посади не припиняє його повноважень прокурора (частина третя ст. 42 Закону України «Про прокуратуру»), тобто Луценко Ю.В. станом на день розгляду дисциплінарної скарги залишається у статусі прокурора Генеральної прокуратури України.
Отже, Луценко Ю.В., перебуваючи на посаді Генерального прокурора України, в порушення вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України, частини першої ст. 148 КЗпП, п. 4 частини першої ст. 9 Закону України «Про прокуратуру», отримавши рішення КДКП від 16.05.2019 № 154дп-19 «Про накладення на заступника Генерального прокурора ОСОБА - 2 дисциплінарного стягнення», умисно не застосував до останнього дисциплінарне стягнення у виді догани у місячний строк, тобто до 16.06.2019 включно, зробивши це лише 18.07.2019.
Цими умисними діями прокурор Луценко Ю.В. вчинив дисциплінарний проступок, передбачений п. 1 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру».
Вчинення Луценком Ю.В. вказаного дисциплінарного проступку підтверджується прямо або опосередковано такими документами:
- дисциплінарною скаргою адвоката ОСОБА - 1 від 11.07.2018;
- копією рішення Комісії від 16.05.2019 № 154дп-19 про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора ОСОБА - 2;
- копією рішення Вищої ради правосуддя від 20.06.2019 № 1686/0/15-19;
- копією пояснення адвоката Луценка Ю.В. – ОСОБА - 3 від 09.09.2019;
- листом Луценка Ю.В. від 09.09.2019;
- копією наказу Генерального прокурора України від 18.07.2019
№ 11дц.
Згідно з приписами частини четвертої ст. 48 Закону України «Про прокуратуру» рішення про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення може бути прийнято не пізніше ніж через рік із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці.
З дня вчинення проступку, без урахування часу перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не сплинув.
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення Комісією, з огляду на вимоги частини третьої ст. 48 Закону України «Про прокуратуру», враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення.
Визначаючи вид стягнення, Комісія враховує характеристику прокурора, та те, що Луценко Ю.В. до дисциплінарної відповідальності не притягувався, тому Комісія вважає, що до прокурора Луценка Ю.В. можливо застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани.
Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення про наявність чи відсутність дисциплінарного проступку, Комісією не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 11, 43, 47–50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», п. п. 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія
В И Р І Ш И Л А :
Притягнути колишнього Генерального прокурора України
Луценка Ю.В. до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.
Копію цього рішення направити Генеральному прокурору для застосування до прокурора Луценка Ю.В. накладеного дисциплінарного стягнення.
Копію цього рішення направити колишньому Генеральному прокурору України Луценку Ю.В.
Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.
Головуючий В. Грушковський
Члени комісії:
В. Архіпов
А. Коваленко
О. Ковальчук
Ю. Піцик
С. Погребняк
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип